Rola sportu w życiu osób niepełnosprawnych

Sport jest dla niektórych ważnym elementem życia. Na tyle istotnym, że niektórzy decydują się mu całkowicie poświęcić i trenować zawodowo. Z dnia na dzień przybywa jednak amatorów. Wśród nich znajduje się grono osób niepełnosprawnych.
Jak aktywność fizyczna wpływa na ich życie?

Sport dla osób niepełnosprawnych

To coś więcej niż sama aktywność fizyczna, choć nie należy zapomnieć o jej pozytywnym wpływie na organizm. Sport poprawia kondycję i pozwala zredukować stres. Jednak warto zastanowić się, co za tym stoi. Pozytywny wpływ na pracę mózgu to zasługa dwóch hormonów: dopaminy i serotoniny. Pierwszy z nich jest nazywany hormonem motywacji, a drugi odpowiada za dobry humor i przypływ energii. Dzięki temu po wysiłku fizycznym mamy więcej siły i optymistyczne nastawienie do życia, co pomaga stawić czoła wielu problemom. To właśnie sprawia, że sport staje się dla niektórych uzależnieniem! Sport dla niepełnosprawnych to nie tylko możliwość zadbania o swoje ciało, ale przede wszystkim okazja do poznania nowych ludzi. Dlatego właśnie największą popularnością cieszą się sporty zespołowe, które umożliwiają współpracę w celu osiągnięcia wspólnego celu. Wzmacnia to poczucie własnej wartości oraz wiary we własne możliwości, która w przypadku osób niepełnosprawnych jest zachwiana.

Co daje sport niepełnosprawnym?

Życie niepełnosprawnego można porównać do nieustannego pokonywania barier. Nie chodzi tu tylko o te fizyczne, które zauważa większość osób, ale o mentalne. Uprawianie sportu pozwala zmienić sposób myślenia. Motywuje do pokonywania barier, ponieważ pokazuje, że jest to możliwe. Sport oznacza również możliwość poznania nowych osób, które borykają się w życiu codziennym z problemem niepełnosprawności. Wymiana doświadczeń i przeżyć pozwala po prostu poczuć się lepiej. To wyjście z samotności, a wreszcie możliwość spotkania podobnych osób. Nic lepiej nie jednoczy ludzi niż wspólne zainteresowania! Wzrost pewności siebie jest bardzo ważny, ale o wiele ważniejsza jest motywacja. To właśnie ona jest motorem napędowym do działania. Sport dla niepełnosprawnych jest również najlepszą formą rehabilitacji fizycznej, psychicznej i społecznej. Ten pierwszy aspekt budził jeszcze parę lat temu wiele kontrowersji, co wciąż można zauważyćw podejściu niektórych osób. Większość uważa, że niepełnosprawność i sport się wykluczają, dlatego myśl o treningu budzi lęk i wewnętrzny opór. Natomiast coraz częściej to fizjoterapeuci pierwsi wychodzą z tą propozycją. Największymi korzyściami są zwiększenie zakresu ruchów i poprawa ogólnej sprawności.

Jaki sport najczęściej wybierają niepełnosprawni?

Sport to bardzo szerokie pojęcie i to sprawia, że możemy zaliczyć do tej kategorii każdą aktywność fizyczną. Warto wymienić kilka dyscyplin sportu dla niepełnosprawnych, które cieszą się największą popularnością. Wśród indywidualnych największą popularnością cieszą się lekkoatletyka i pływanie, natomiast wśród sportów grupowych są to siatkówka i koszykówka. Sporty drużynowe cieszą się większym zainteresowaniem, ponieważ są formą spotkania towarzyskiego i pozwalają zacieśnić więzi pomiędzy członkami grupy. Kluczową kwestią w wyborze dyscypliny sportowej jest stopień niepełnosprawności oraz jej rodzaj. Dopiero potem przychodzi pora na wybór, a w tym miejscu ważne, aby był on doskonałym sposobem spędzania wolnego czasu i przyjemnością. A jak wiadomo tylko treningi z pasją pozwalają osiągnąć sukces! Najlepszym dowodem na to jest paraolimpiada, która pokazuje, jak duży potencjał mają regularne treningi i wkładany w nie wysiłek. Igrzyska paraolimpijskie to najbardziej znane zawody, ale nie należy zapominać o wydarzeniach na mniejszą skalę, których nie brakuje na całym świecie. W Polsce propagowaniem tego typu wydarzeń zajmuje się przede wszystkim Polski Związek Sportu dla Niepełnosprawnych.

Autor: Aleksandra Kowalczyk

Komentarze

Ania
28-05-2020
Super! Wreszcie ktoś pisze, dlaczego sport w życiu niepełnosprawnych tak ważny :)

Łukasz
25-05-2020
Cała kwintesencja ten kto nie spróbował niech żałuję

Kazuja
22-05-2020
Świetny tekst!

Zostaw komentarz